Prywatne Centrum Terapii Uzależnień "Koninki", Poręba Wielka 480, 34-735 Niedźwiedź
+48 18 331 72 50 kontakt@maciejzapala.pl
„Jeśli nie jesteś gotowy zmienić swojego życia, nie można Ci pomóc”

Podwójna diagnoza: Leczenie nadużywania substancji i zdrowie psychiczne

Leczenie uzależnień jest o wiele bardziej skuteczne, gdy lekarze zajmują się jednocześnie zaburzeniami zdrowia psychicznego i nadużywaniem substancji.

Każdego dnia pacjenci, którzy zgłosili się do jednego z naszych ośrodków leczenia uzależnień, przekonują się, że zdrowie psychiczne jest większym czynnikiem, niż mogli wcześniej wiedzieć. Uważamy, że pacjenci ci mają "podwójną diagnozę", co oznacza, że istnieją zarówno diagnozy dotyczące nadużywania substancji odurzających, jak i zaburzeń zdrowia psychicznego, i musimy zająć się nimi jednocześnie poprzez program leczenia, aby dać najlepszą szansę na udaną rehabilitację.

Pacjenci z podwójną diagnozą wymagają innego poziomu zintegrowanej opieki, aby móc zająć się obydwoma zaburzeniami. Często pacjenci zwracają się ku narkotykom lub alkoholowi jako sposobowi na radzenie sobie z depresją lub zaburzeniami lękowymi. To nigdy nie kończy się dobrze. Niestety, nasz pacjent zazwyczaj musi osiągnąć pewien stopień wyczerpania, zanim otrzyma odpowiednią opiekę.

W rzeczywistości około 50% osób żyjących z podwójną diagnozą nie otrzymuje leczenia medycznego ani psychoterapii niezbędnej do powrotu do zdrowia. Liczba ta może zostać zmniejszona poprzez zachęcanie pacjentów do poszukiwania pełnoprawnych ośrodków rehabilitacyjnych, które są przygotowane zarówno do leczenia uzależnień, jak i terapii zdrowia psychicznego.

Nadużywanie substancji i zdrowie psychiczne: Podwójne leczenie = większy sukces

Połowa Amerykanów żyjących z poważnymi zaburzeniami zdrowia psychicznego ma również zaburzenia związane z nadużywaniem substancji. Ludzie ci nie otrzymują odpowiedniej opieki, aby zająć się głęboko uwikłanymi korzeniami ich "podwójnej diagnozy".

Rozwiązaniem jest zachęcanie pacjentów, którzy mają podwójną diagnozę, do poszukiwania leczenia, które pozwoli rozwiązać oba problemy. Coraz częściej istnieją inkluzywne ośrodki leczenia uzależnień, w których dostępnych jest wiele usług. Pozwala to lekarzom na dostosowanie programów leczenia do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta i jego diagnozy.

Jeśli doświadczasz uzależnienia, prawdopodobnie znasz ból związany z próbą zachowania trzeźwości, tylko po to, by się załamać i nawrócić. Może to przynieść falę poczucia winy i depresji lub uczucia niepowodzenia. Prawdę mówiąc, nawrót choroby jest częścią procesu zdrowienia i najlepiej byłoby, gdybyś miał jakiś plan na przyszłość. Jeśli próbowałeś już wcześniej innych programów i zawiódłeś, pamiętaj, że każda próba wyjścia z kryzysu jest sama w sobie zwycięstwem. Nawet jeśli wymaga to wielokrotnych prób, ponownie, to właśnie próba jest najważniejszą częścią. Tak długo, jak nie stracisz koncentracji na celu trzeźwości, możesz próbować ponownie.

Nadużywanie substancji i zaburzenia zdrowia psychicznego tak często pojawiają się w tym samym czasie i są tak głęboko ze sobą powiązane; sensowne jest tylko, aby programy terapeutyczne zajmowały się obydwoma zaburzeniami z podobnie powiązanymi planami i procedurami leczenia. W połączeniu z nadużywaniem substancji, depresja może być niezwykle trudna do pokonania na własną rękę, a w pobliżu znajdują się ośrodki lecznicze, które mogą pomóc w leczeniu.