Prywatne Centrum Terapii Uzależnień "Koninki", Poręba Wielka 480, 34-735 Niedźwiedź
+48 18 331 72 50 kontakt@maciejzapala.pl
„Jeśli nie jesteś gotowy zmienić swojego życia, nie można Ci pomóc”

Najlepsze praktyki w interwencjach dla placówek leczenia zamkniętego

Większość ludzi silnie reaguje na słowo "interwencja". Podczas gdy program telewizyjny Interwencja zrobił wiele, aby rozpowszechnić wiadomość, że nie trzeba czekać, aż ukochana osoba umrze lub pójdzie do więzienia, zanim otrzyma pomoc, doprowadził również ludzi do przekonania, że model interwencji "czytanie listów" jest jedynym modelem. Rozwiewam tajemnicę interwencji wyjaśniając:

 • Dlaczego nie stosuję modelu czytania listów (Model Johnsona) w interwencji.
 • Jak pomagam rodzinom przezwyciężyć strach przed nieznanym i uzyskać pomoc, na którą wszyscy zasługują.
 • Jak stworzyłam bardziej pełen szacunku i terapeutyczny sposób interwencji, który prowadzi do wyższych, długoterminowych wskaźników sukcesu dla całej rodziny.
 • Jak zidentyfikować i przeprowadzić wywiad z profesjonalnym interwencjonistą.

Jest kilka powodów, dla których nie stosuję w interwencji czytania listów (Model Johnsona):

 • Model Johnsona został opracowany kilkadziesiąt lat temu i choć był dla nas świetnym szkieletem, na którym mogliśmy się oprzeć, badania i wiedza kliniczna ewoluowały tak jak wszystkie dziedziny opieki zdrowotnej.
 • Model ten wskazuje palcem na pacjenta, zamiast zaangażować całą rodzinę w jej indywidualny powrót do zdrowia i systemu rodzinnego. Uzależnienie i problemy ze zdrowiem psychicznym to choroba rodzinna, a nie kwestia indywidualna, szczególnie w przypadku nastolatków, młodych dorosłych zależnych finansowo i małżonków.
 • Model ten nie jest odpowiedni dla kogoś, kto doświadczył traumy seksualnej. Może on powodować ponowną traumę, sprawiając, że pacjent czuje się uwięziony i zawstydzony. Ponieważ nie zawsze wiemy, czy ktoś doświadczył traumy, lepiej jest zachować ostrożność.

Oto kilka typowych pytań i odpowiedzi, które pomogą rodzinie pokonać strach przed nieznanym:

P: "Mój bliski będzie zły i nie będzie chciał z tobą rozmawiać, jeśli pojawisz się bez zapowiedzi".

O: Do tej pory nie zdarzyło mi się, żeby ktoś nie chciał ze mną długo rozmawiać. Kiedy rodzina kontaktuje się ze mną, znajduje się w górnych 10% trudnych sytuacji, w przeciwnym razie nie kontaktowałaby się ze mną. Posiadam umiejętności deeskalacji ludzi (co przypomina negocjacje z zakładnikami) i szybkiego budowania relacji.

P: "Nie czuję się dobrze z tym, że oszukuję moją ukochaną osobę niespodziewanym przyjazdem."

O: Odpowiadam na to pytanie na kilka sposobów. Po pierwsze, ofiarowujemy Twojej ukochanej osobie cenny dar, jakim jest życie. Pomyśl o tym jak o przyjęciu niespodziance; podziękują Ci później. Jest też świetny cytat z Margaret Thatcher: "Nie pozwól, aby twoje zasady stanęły na drodze do zrobienia tego, co słuszne".

P: "Moja ukochana osoba absolutnie nie pójdzie!"

O: Mam 100% wskaźnik sukcesu z nastolatkami i nigdy nie stosowałem ograniczeń ani zasadzek w środku nocy, około 99% wskaźnik sukcesu z finansowo zależnymi młodymi dorosłymi i około 90% ze wszystkimi innymi populacjami, w tym z upośledzonymi profesjonalistami.

Opracowałem swój własny styl interwencji, który nazywam "Interwencją Kliniczną". Zaczynam od bezpłatnego odpowiadania na pytania, tak aby rodzina mogła podjąć świadomą decyzję przed przystąpieniem do działania. Rodzina często ma wiele obaw związanych z tym procesem, a ja poświęcam swój czas, aby pomóc im zrozumieć, że jest to w rzeczywistości bardzo kochający proces, który najczęściej zawiera nawet trochę śmiechu! Wszystkie moje interwencje opierają się na silnym fundamencie, jakim jest relacja i szacunek dla wszystkich zaangażowanych.

Każda interwencja jest dostosowana do unikalnych potrzeb rodziny, ale oto kilka ogólnych pomysłów na to, jak to działa:

 • Zaczyna się od rozmowy telefonicznej. Poświęcam swój czas i odpowiadam na wszystkie Państwa pytania, bez żadnych opłat, aby pomóc Państwu zdecydować, czy chcą Państwo skorzystać z moich usług.
 • Następnie odbywa się 2-godzinne spotkanie z każdym, kto chce pomóc pacjentowi, ale nie chce powiedzieć pacjentowi, że się spotykamy. Poświęcam ten czas na wyjaśnienie szczegółów przebiegu interwencji i przygotowanie bliskich do ich bardzo ważnych ról w tym procesie.
 • Wolę wybrać osobę, z którą pacjent jest najmniej zżyty, aby dokonała "zaskakującego" wprowadzenia, jeśli to możliwe. Wszyscy inni czekają w pobliżu i są połączeni tekstem na wypadek, gdybym chciał ich wezwać lub zamienić. Unikam pokoju pełnego ludzi, kiedy tylko jest to możliwe.
 • Planujemy dzień, w którym spotykam się z pacjentem i jestem przygotowany, aby zabrać go bezpośrednio na leczenie tego dnia.
 • Proces ten trwa zazwyczaj kilka godzin i często kończę rozmowę z pacjentem sam na sam, aby mógł się lepiej otworzyć przede mną.
 • Pozostaję konsultantem z rodziną i programem leczenia, aby pomóc poprowadzić ich do długoterminowego sukcesu.

Interwencja jest operacją zdrowia psychicznego, ale niestety, obecnie nie ma profesjonalnego nadzoru dla interwentów. Słyszałam zbyt wiele przerażających historii od rodzin, które zatrudniły kogoś, kto nazywał siebie interwencjonistą, ale nie miał odpowiednich kwalifikacji.

Poniżej podaję kilka sposobów, jak można zidentyfikować i przeprowadzić wywiad z profesjonalnym interwencjonistą:

 • Interwent powinien być skłonny do odpowiedzi na pytania zanim poprosi o zatrzymanie.
 • Interwencjonista powinien mieć co najmniej jedną licencję. Gwarantuje to, że mają co najmniej wykształcenie na poziomie magisterskim w dziedzinie zdrowia psychicznego, mieli okres stażu w dziedzinie zdrowia psychicznego z nadzorem, są one związane z rady etyki, a oni muszą wypełnić obszerne ciągłe kształcenie co roku. Ja posiadam zarówno licencję w zakresie zdrowia psychicznego, jak i uznawaną międzynarodowo licencję w zakresie nadużywania substancji.
 • Interwent będzie w stanie pomóc określić, czy twój bliski ma współwystępujące zaburzenia. Czy jest to uzależnienie od substancji, zaburzenia psychiatryczne, czy też kombinacja tych zaburzeń? Jest to obowiązkowe dla określenia właściwego umiejscowienia i wymaga wysoko wykwalifikowanego i doświadczonego profesjonalisty.
 • Interwencjonista musi być niezależny od wszelkich placówek leczniczych. Oznacza to, że nie ma finansowego związku między nimi. Stosunek finansowy tworzy konflikty etyczne. Pozostając niezależny, interwencjonista będzie pracować tylko z jakości placówek leczenia, które są również najlepszym możliwym wyborem dla unikalnych potrzeb. Jeden rozmiar nie pasuje do wszystkich!
 • Interwencjonista wyjaśni rodzinie różnicę między leczeniem opartym na dowodach naukowych a przestarzałymi metodami leczenia.
 • Interwent powinien zaoferować rodzinie zasoby, aby pomóc im zrozumieć, jak to wpłynęło na nich osobiście i jak leczyć.
 • Interwent powinien mieć profesjonalne materiały do wglądu, tj. stronę internetową, broszurę, wizytówki itp. Moja strona internetowa dostarcza dokładnych informacji i linków, aby zobaczyć ogólnokrajowe referencje, weryfikację licencji, itp.

Susan Rosovsky jest klinicznie przeszkolonym interwencjonistą, pedagogiem i konsultantem ds. wysokiego ryzyka. Jest Licensed Professional Counselor (LPC), Clinically Certified Alcohol & Drug Counselor (CCADC), expert witness for the Georgia Association of Criminal Defense Lawyers and Nancy Grace. Utrzymuje najwyższe standardy zawodowe i etyczne.

Susan ma doświadczenie w pracy z dorosłymi, nastolatkami, grupami i rodzinami w wielu różnych środowiskach, w tym w szkołach, szpitalach, zakładach psychiatrycznych, zakładach specjalnych, zakładach leczenia uzależnień, ułomnych profesjonalistach, więzieniach, środowiskach zdrowia psychicznego, prywatnych praktykach, odnajdywaniu zaginionych osób i sytuacjach wysokiego ryzyka.

Susan specjalizuje się w pomocy rodzinom z nastolatkami i młodymi dorosłymi, którzy zmagają się z nadużywaniem substancji, zdrowiem psychicznym i/lub problemami behawioralnymi. Odwiedza zasoby w całym kraju, stosując swoją wiedzę kliniczną, aby dotrzeć do źródła problemów każdej rodziny, a następnie poprowadzić ich do długoterminowego sukcesu w oparciu o ich unikalne potrzeby.

Inni użytkownicy przeczytali również:

Rodzice alkoholicy – jak wpływają na swoje dzieci? Czytaj więcej
Przymusowe leczenie alkoholików Czytaj więcej
Kto może wpaść w alkoholizm? Czytaj więcej