Prywatne Centrum Terapii Uzależnień "Koninki", Poręba Wielka 480, 34-735 Niedźwiedź
+48 18 331 72 50 kontakt@maciejzapala.pl
„Jeśli nie jesteś gotowy zmienić swojego życia, nie można Ci pomóc”

Symptomy uzależnienia od narkotyków na receptę

Pracownicy socjalni często kontaktują się z klientami, którzy z różnych powodów muszą przyjmować recepty. Klientom, którzy cierpią z powodu lęku mogą być przepisane środki uspokajające lub leki przeciwlękowe, a klienci, którzy doświadczyli urazu fizycznego, choroby lub operacji mogą być przepisane opioidowe środki przeciwbólowe. Przy prawidłowym stosowaniu i pod nadzorem lekarza, te leki na receptę może zrobić całą różnicę w odzyskaniu osoby uzależnionej od narkotyków. Jednak wiele recept może potencjalnie kształtować nawyk i może uzależniać przy niewłaściwym stosowaniu.

W rzeczywistości, NIDA donosi, że leki na receptę i bez recepty są najczęściej nadużywane przez Amerykanów, oprócz marihuany i alkoholu.

Niektórzy ludzie są bardziej otwarci na pomoc i monitorowanie recept od swoich pracowników socjalnych niż inni. Pracownicy socjalni, którzy nie chcą przegapić oznak uzależnienia od narkotyków na receptę, docenią poniższe sześć wskazówek.

Sześć symptomów uzależnienia od narkotyków na receptę, które musisz znać

Oto przydatny przewodnik dla pracowników socjalnych na temat pierwszych oznak uzależnienia:

Oszustwo recepty.

  • Jedną z głównych oznak i symptomów nadużywania narkotyków na receptę jest potrzeba uzyskania większej ilości danego leku. Kompulsywny popęd prowadzi do różnych zachowań związanych z poszukiwaniem narkotyków, w tym do oszustw związanych z wydawaniem recept. Wskaźniki obejmują kradzieże, podrabianie, sprzedaż, kłamstwa na temat "zagubienia" recept lub szukanie recept u więcej niż jednego lekarza.

Nadużywanie leków na receptę.

  • Przyjmowanie innych leków niż przepisane, czy to przez przyjmowanie większych lub częstszych dawek, czy też w inny sposób niż przepisany (zgniatanie, wciąganie, wstrzykiwanie) są wskaźnikami nadużywania leków na receptę. Możesz zapytać swoich klientów, w jaki sposób przyjmują swoje leki i jak śledzą prawidłową dawkę i częstotliwość ich przyjmowania.

Złe decyzje.

  • Ryzykowne zachowania są często związane z różnego rodzaju zaburzeniami związanymi z używaniem substancji. Do zachowań ryzykownych zalicza się lekkomyślne działania, zmiany w aktywności seksualnej oraz używanie pojazdów pod wpływem narkotyków. Pamiętaj, że jeśli Twój klient potrzebuje leków na receptę, powinien współpracować ze swoim lekarzem w zakresie bezpieczeństwa, w tym w razie potrzeby oddać kluczyki od samochodu. Pacjenci, którzy nie chcą tego robić, mogą wykazywać złe decyzje, co jest objawem narkomanii.

Objawy uzależnienia od opioidów.

  • Opioidy spowalniają układ trawienny, więc możesz wysłuchiwać swoich klientów na temat zaparć i mdłości. Opioidy mogą również spowalniać oddychanie, powodować senność i dezorientację, a także przyczyniać się do słabej koordynacji.

Objawy uzależnienia od leków uspokajających.

  • Objawy uzależnienia sedatywnego są podobne do objawów uzależnienia od opioidów. Spowolnione oddychanie, senność, dezorientacja i niepewny, zawrotny krok. Słuchaj mowy nieostrej i zauważ, jeśli twój klient ma trudności z zapamiętywaniem szczegółów.

Stymulujące objawy uzależnienia.

  • Stymulanty mają wpływ na organizm ludzki, który jest przeciwieństwem opioidów i środków uspokajających. Specjaliści zaznaczają nadużywanie stymulantów poprzez pobudzenie, lęk i bezsenność. Twoja klientka może wydawać się niespokojna i przegrzana, ponieważ zarówno tętno jak i ciśnienie krwi wzrasta wraz z nadużywaniem stymulantów.

Czy zauważyłeś te objawy u swojej pacjentki? Twoja klientka może być bardziej skłonna do omówienia z Tobą swoich uzależniających zachowań, jeśli przypomnisz jej, że jesteś po to, aby pomóc, a nie osądzać. Powinieneś ich zapewnić, że łatwiej jest leczyć uzależnienie na wczesnym etapie. Wiąże się to z leczeniem uzależnienia zanim doprowadzi ono do poważniejszych problemów zdrowotnych, rodzinnych, finansowych i prawnych. Możesz również przypomnieć pacjentom, że uzależnienie jest chorobą, a nie porażką moralną, i możesz je leczyć wyzdrowieniem z uzależnienia od narkotyków.