Prywatne Centrum Terapii Uzależnień "Koninki", Poręba Wielka 480, 34-735 Niedźwiedź
+48 18 331 72 50 kontakt@maciejzapala.pl
„Jeśli nie jesteś gotowy zmienić swojego życia, nie można Ci pomóc”

Odbudowywanie relacji w procesie zdrowienia - łączenie się z samym sobą i innymi

Na każdym etapie odwyku możesz mieć na myśli związki. Porozmawiajmy więc o związkach na odwyku - ale nie tych romantycznych. Porozmawiajmy o związkach, których będziesz potrzebował, aby przetrwać i rozwijać się w procesie zdrowienia z uzależnienia.

W tym wpisie na blogu omówię pięć istotnych relacji w odwyku, w tym z siecią wsparcia rówieśników, sponsorem, siłą wyższą, społeczeństwem i relacją z samym sobą.

Zdrowe relacje w świecie odwyku

Sieć rówieśnicza. Wiele osób cierpiących na zaburzenia związane z używaniem substancji czuje się odizolowanych od innych. Ponieważ izolacja napędza uzależnienie, powrót do zdrowia zależy od tworzenia pozytywnych więzi społecznych z innymi. Sieć wsparcia rówieśniczego to społeczność ludzi, którzy mają za sobą podobne doświadczenia, którzy znają ból i walkę od środka, a mimo to są zjednoczeni w swoim zaangażowaniu w nowy sposób życia. Dzięki zachęcie, edukacji i wsparciu, jakie daje sieć wsparcia rówieśniczego, istnieją dowody na niższe ryzyko nawrotu choroby, spadek depresji i ogólną poprawę jakości życia dzięki wzajemnemu wsparciu.

Budowanie sieci wsparcia rówieśniczego można rozpocząć już na etapie leczenia. Na przykład, Recovery Centers of America (RCA) oferuje kilka rodzajów specjalistycznych programów terapeutycznych, które połączą Cię ze społecznością ludzi o tym samym nastawieniu, z którymi możesz się identyfikować i rozwijać w procesie zdrowienia. Do programów tych należą: program Young Adults dla młodych mężczyzn i młodych kobiet, program Evolutions dla starszych dorosłych, program PRISE dla pacjentów, u których nastąpił nawrót choroby, program Breaking Free dla pacjentów z traumą, program First Responders dla ratowników medycznych i wojskowych, program Christian Faith-Based oraz program Acceptance dla członków społeczności LGBTQ+.

Po powrocie do społeczeństwa będziesz chciał utrzymać kontakt z rodziną RCA i nawiązać kontakty poprzez Stowarzyszenie Absolwentów RCA. Mamy bogatą ofertę zajęć i wydarzeń, które pozwolą Ci utrzymać kontakt. Dodatkowo, zaangażowanie się w program 12 kroków, taki jak Anonimowi Alkoholicy lub Anonimowi Narkomani, jest opcją, która pozwoli Ci natychmiast wejść do społeczności osób zdrowiejących. Spotkania pozwolą Ci dzielić się własnym doświadczeniem, słuchać innych i rozwijać relacje z osobami i grupami - a wszystko to kierowane pragnieniem lepszego życia z pomocą drugiej osoby.

Sponsor. Poprzez Stowarzyszenie Absolwentów RCA i spotkania 12-krokowe można znaleźć sponsora. Głównym celem tej relacji jest przeprowadzenie sponsora przez 12 kroków i proces zdrowienia. Mówiąc bardziej ogólnie, sponsor to ktoś, kto może poprowadzić cię przez życie w odwyku i z kim z czasem powinieneś czuć się komfortowo, dzieląc się wszystkim, co dotyczy odwyku. W rezultacie powstaje szczególna i obfitująca w satysfakcję relacja dla obu stron.

Aby znaleźć sponsora, po prostu podejdź do kogoś z mityngu, kogo zdrowienie podziwiasz. Jeżeli wydaje ci się to trudne lub nieoczywiste, samo podzielenie się tym na mityngu zaalarmuje społeczność wokół ciebie, która pomoże ci znaleźć sponsora dla ciebie.

Siła wyższa. Uzależnienie to choroba psychiczna, fizyczna i duchowa. W programach 12 kroków do komponentu duchowego podchodzi się poprzez drugi krok: Doszliśmy do przekonania, że Siła większa od nas samych może przywrócić nas do rozsądku. Wejście w taką relację pozwala ci zrezygnować z kontroli i przyjąć pomoc spoza siebie. Jest to również integralna część rozwoju silnego duchowo życia, pomagająca w pogodzeniu się z przeszłym bólem i bieżącymi przeszkodami. Dla tych, którzy są już religijni, ich wyższą siłą może być po prostu Bóg. Dla innych może to być rzeczywistość, wszechświat, ich program, ludzie, którzy znaczą dla nich najwięcej, itp. Takie programy pomogą ci wejść na ścieżkę relacji z twoją wyższą siłą - jakkolwiek byś jej nie rozumiał - tworząc duchową więź zdolną do niesienia cię w dobrych i złych czasach.

Społeczeństwo. Ponieważ uzależnienie powoduje konflikty z naszymi społecznościami, powrót do zdrowia je naprawia. Odnawiasz relacje z lokalnymi grupami i z całym społeczeństwem. Podczas gdy kiedyś brałeś, teraz jesteś w stanie dawać. Proces ten często zaczyna się od powrotu do pracy lub szkoły, gdzie można inaczej traktować te społeczności dzięki narzędziom zdobytym podczas odwyku.

Ja. Oprócz relacji z siecią wsparcia rówieśników, sponsorem i siłą wyższą, ponownie nawiążesz najważniejszą relację - relację z samym sobą. Po odseparowaniu się od innych i od świata, odgrodziłeś się także od samego siebie - od swoich myśli, uczuć i działań. Ponownie połączysz się z częściami siebie ukrytymi przez uzależnienie i po raz pierwszy rozwiniesz inne aspekty siebie. Dzięki temu procesowi odnajdziesz znaczenie i cel, a jednocześnie odkryjesz nowe źródła szczęścia i spełnienia.

To przypomina nam, że powrót do zdrowia jest podróżą miłości między sobą i innymi. Jest to lekcja, którą możemy wynieść z doświadczenia triatlonisty i propagatora trzeźwości Scotta Strode'a, który przezwyciężył paraliżujący strach, który przywiązał go do narkotyków i alkoholu. Podczas nadchodzącej serii wykładów dla absolwentów RCA z udziałem Scotta usłyszysz, jak zwyciężył w tej walce, odważnie stawiając czoła światu i odnajdując w tym procesie autentyczną, silną wersję samego siebie. Dzięki jego inspirującemu przykładowi nie tylko zyskasz wgląd w siebie, ale także, jak w przypadku każdej imprezy dla absolwentów, będziesz miał możliwość nawiązania kontaktu ze swoimi współtowarzyszami podróży po odwyku.

Inni użytkownicy przeczytali również:

Rodzice alkoholicy – jak wpływają na swoje dzieci? Czytaj więcej
Przymusowe leczenie alkoholików Czytaj więcej
Kto może wpaść w alkoholizm? Czytaj więcej