Prywatne Centrum Terapii Uzależnień "Koninki", Poręba Wielka 480, 34-735 Niedźwiedź
+48 18 331 72 50 kontakt@maciejzapala.pl
„Jeśli nie jesteś gotowy zmienić swojego życia, nie można Ci pomóc”

Picie społeczne a problem z piciem: jaka jest różnica?

National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism zauważa, że 85,6% osób w USA w wieku powyżej 18 lat zgłasza, że w pewnym momencie swojego życia spożywało alkohol. 69,5% zgłosiło spożycie alkoholu w ciągu ostatniego roku, a 54,9% w ciągu ostatniego miesiąca.

Picie alkoholu jest głęboko zakorzenione w amerykańskiej kulturze i historii. Jest on powszechnie dostępny w sklepach, restauracjach i barach i często wykorzystywany jest do spotkań towarzyskich, odpoczynku, celebrowania specjalnych okazji, a nawet do zachowania zdrowia. Picie napoju alkoholowego nie prowadzi automatycznie do poważnych kłopotów, ale łatwość dostępu do alkoholu i jego społeczna akceptacja sprawiają, że ważne jest rozróżnienie pomiędzy różnymi rodzajami picia, a także objawami i psychologicznymi skutkami nadużywania alkoholu.

Czym jest Picie Społeczne (Social Drinking)?

Picie towarzyskie występuje w wielu formach - od małych imprez, takich jak przyjęcia urodzinowe lub spotkania po pracy, po duże imprezy, takie jak Oktoberfest lub impreza noworoczna. Nie ma określonej ilości alkoholu, która determinowałaby picie towarzyskie, ale CDC charakteryzuje spożycie alkoholu jako umiarkowane, jeśli kobieta spożywa jeden drink dziennie, a mężczyzna dwa dziennie. Staje się to gorzkim piciem, jeśli mężczyzna wypije pięć lub więcej drinków, lub kobieta wypije cztery lub więcej drinków w ciągu dwóch godzin, przynajmniej raz w ciągu miesiąca.

Pijacy towarzyscy zazwyczaj lubią alkohol, aby się zrelaksować, dopasować i świętować, ale robią to w sposób mało ryzykowny i w rzadkich przypadkach. Pijący towarzysko, lub pijący dorywczo, zazwyczaj:

  • Pijcie dla przyjemności.Wiedzcie, kiedy przestać pić.Nie upijajcie się regularnie.Znajdźcie trzeźwego kierowcę i nie prowadźcie pod wpływem alkoholu.

Co to jest problem z piciem?

Problem w piciu nie oznacza, że dana osoba jest fizycznie uzależniona lub uzależniona od alkoholu, ale bardziej określa ryzykowne lub potencjalnie niezdrowe zachowania związane z jego piciem.

Osoby, które piją problemowo, nie zawsze potrzebują rehabilitacji, aby mieć kontrolę nad swoim piciem, ale mogą skorzystać z terapii. Problematyczne picie może występować często lub rzadko, ale zazwyczaj prowadzi do negatywnych doświadczeń lub problemów w życiu danej osoby. Osoby problemowo pijące mogą czuć się uzależnione od alkoholu i mieć trudności z zaprzestaniem picia, nawet jeśli nie są fizycznie uzależnione lub uzależnione. Osoby z problemami alkoholowymi mogą zdecydować się na picie, aby osiągnąć pożądany stan umysłu, np:

  • Dobre samopoczucie, dobra zabawa lub ogólne poczucie szczęścia, uczucie ulgi lub ucieczki od problemów i zmartwień, uczucie ważności.

Oznaki problemów z piciem

Objawy problemowego picia i oznaki nadużywania alkoholu mogą obejmować:

  • Brak zajęć lub pracy z powodu picia. Unikanie sytuacji towarzyskich, rodziny i przyjaciół, aby pić samemu. Epizody depresji, gniewu lub przemocy. Podejmowanie ryzyka, które może mieć wpływ na Twoje życie lub życie innych osób. Wydawanie zbyt wielu pieniędzy i powodowanie problemów finansowych. Niepewne współżycie. Nie wiedząc, kiedy przestać pić, upić się lub zemdleć.

Czym jest alkoholizm?

Picie problematyczne i alkoholizm są podobne, ale alkoholik jest fizycznie i psychicznie uzależniony od alkoholu. Przerwanie picia w czasie uzależnienia od alkoholu może spowodować objawy odstawienia, które mogą obejmować:

  • Objawy lęku, mdłości, bezsenność lub ból brzucha w ciągu pierwszych 6-12 godzin.Halucynacje, podwyższona temperatura ciała, dezorientacja i nietypowe tętno 12-24 godziny po ostatnim drinku.Napady odstawienia alkoholu mogą wystąpić już po 2 godzinach od ostatniego drinka, ale mogą trwać 24-48 godzin. Delirium tremens może pojawić się po 48-72 godzinach od ostatniego napoju alkoholowego.

Dodatkowe komplikacje mogą obejmować duże napady złośliwe, ataki serca i udary. Inne skutki spożycia alkoholu mogą obejmować nieprawidłową czynność wątroby i marskość wątroby, raka jamy ustnej, gardła, piersi, wątroby i przełyku oraz osłabienie układu odpornościowego.

Oznaki uzależnienia od alkoholu

Alkoholicy mogą wydawać się bardzo funkcjonalni i mogą nie pasować do żadnego rodzaju stereotypów. Istnieją jednak sposoby, aby rozpoznać oznaki alkoholizmu u siebie, ukochanej osoby lub swojego dorosłego dziecka, w tym:

  • Niezdolność do zatrzymania lub kontrolowania spożycia alkoholu po rozpoczęciu picia.Obsesyjne myślenie o alkoholu.Wysoka tolerancja na alkohol i potrzeba wypicia dużej ilości alkoholu, aby odczuć jego skutki.Wykazywanie zachowań, które nie są charakterystyczne dla ich trzeźwej osobowości.Powtarzanie niechcianych wzorców picia lub niezdolność do zaprzestania picia nawet przy ustalaniu limitów alkoholu.Utrata związków i przyjaźni.Picie przed wejściem na imprezy lub przyjęcia.Używanie alkoholu jako nagrody.Życie w "podwójnym życiu" poprzez oddzielenie trzeźwego życia od picia.Używanie alkoholu jako nagrody.Życie w "podwójnym życiu" poprzez oddzielenie trzeźwego życia od picia.Używanie alkoholu i częste przerwy w dostawie prądu.Osoby wyrażające zaniepokojenie negatywnymi zachowaniami związanymi z piciem.Podejmowanie ryzykownych działań lub ryzykownych zachowań.Nieumiejętność wyobrażenia sobie życia bez alkoholu.

Jak walczyć z problemami związanymi z piciem i alkoholizmem

Picie rośnie w Stanach Zjednoczonych i może się częściowo przyczynić do pandemii COVID-19 w 2020 roku, a także do nadużywania alkoholu przez tysiąclecia, aby poradzić sobie ze współczesnym stresem finansowym, depresją i lękiem. Sposoby walki z alkoholizmem obejmują:

  • Zapisanie się na rehabilitację stacjonarną, ambulatoryjną lub program leczenia uzależnień od telezdrowia w celu uzyskania niezbędnego wsparcia, informacji i usług niezbędnych do detoksykacji i zaprzestania picia. Poproś o wsparcie przyjaciół i rodzinę. Możesz także rozważyć przedyskutowanie swoich obaw z lekarzem prowadzącym. Sporządzenie fizycznej listy powodów, dla których chcesz rzucić picie. Prowadzenie dziennika, w którym będziesz mógł śledzić, kiedy czujesz pokusę picia, w tym gdzie byłeś i z kim byłeś, aby móc rozpocząć identyfikację czynników wyzwalających. Nie trzymaj alkoholu w domu i nie udawaj się do miejsc, które są problematyczne dla twojej trzeźwości.Zacznij swoje hobby lub wybierz zajęcie, aby pozostać zajętym zamiast pić.Bądź wytrwały!