Prywatne Centrum Terapii Uzależnień "Koninki", Poręba Wielka 480, 34-735 Niedźwiedź
+48 18 331 72 50 kontakt@maciejzapala.pl
„Jeśli nie jesteś gotowy zmienić swojego życia, nie można Ci pomóc”

Zawsze jest dobry czas na leczenie, zwłaszcza teraz.

Dla wielu rodzin dotkniętych uzależnieniem od substancji psychoaktywnych, jednym z największych problemów jest często pragnienie, aby ich ukochana osoba wróciła do domu na święta. Rodziny martwią się, że ich ukochana osoba będzie poza domem w czasie świąt i nie będzie mogła uczestniczyć w tradycjach obchodzonych w gronie rodzinnym. Rodziny często myślą, że jeśli tym razem zostanie w domu, to może w końcu pozostanie trzeźwy. A dziś jednym z największych pytań jest: Czy będą bezpieczni idąc na leczenie? Czy nie mogą tam dostać COVID-19?

Ale dziś, bardziej niż kiedykolwiek, jest to najlepszy czas, aby uzyskać pomoc dla ukochanej osoby.

Oto kilka powodów, dla których to właśnie dzisiaj Twój bliski powinien rozpocząć leczenie:

Wzrost używania substancji:

W wyniku COVID-19 dla tak wielu osób, obawy, takie jak zwiększona depresja i lęk zostały zidentyfikowane, ale dla wielu innych, wpływ pandemii doprowadził ich do rozwoju lub zwiększenia wpływu uzależnienia. Wiele stanów już odnotowuje wzrost liczby zgonów z powodu przedawkowania. Raport z państwowego Departamentu Zdrowia Publicznego pokazuje 2% - lub 33 więcej zgonów - w Massachusetts przez pierwsze 9 miesięcy 2020 roku. New Jersey Department of Health's Opioid Data Dashboard wykazał 19,3% wzrost podejrzanych zgonów związanych z narkotykami w New Jersey w porównaniu do tego samego okresu w ubiegłym roku.

Zwiększone ryzyko dla osób z SUD

Chociaż nie ma danych wskazujących, że osoby cierpiące na SUD mogą mieć większe szanse na zachorowanie na COVID-19, jest kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę. Niektóre podstawowe warunki medyczne, takie jak choroby płuc i poważne choroby serca, wydają się zwiększać ryzyko ciężkiej choroby z COVID-19, donosi CDC. Zażywanie narkotyków może wpływać na oddychanie, zwiększyć szanse na problemy z sercem i inne warunki, które wpływają na odpowiedź immunologiczną, jak HIV lub choroby wątroby, które są powszechne wśród osób z SUD.

Wszystkie te znaki wskazują na większą szansę osób z SUD coraz mocniej uderzył z COVID-19. A podatne populacje muszą podjąć wszelkie niezbędne środki ostrożności, aby zachować bezpieczeństwo.

Wiele osób ryzykuje życiem i nie podejmuje leczenia uzależnień, ponieważ boi się przebywać w otoczeniu innych pacjentów i potencjalnego kontaktu z COVID-19 - ale nigdy wcześniej nie było ważniejsze, aby ta populacja poddała się leczeniu.

W tym roku święta nie będą już takie same

Zbliżające się święta mogą być dla niektórych osób przeszkodą w leczeniu. Nikt nie chce przegapić wesołych, świątecznych uroczystości. Jednak wraz z ograniczeniami dotyczącymi świętowania w większych tłumach, jest to najlepszy czas, aby skupić się na powrocie do zdrowia. Wszystkie rodziny mają za zadanie tworzenie nowych tradycji i odkrywanie nowych, kreatywnych sposobów obchodzenia świąt. Czy jest lepszy czas, aby skupić się na powrocie do zdrowia i odkryć te nowe tradycje, podczas gdy Twoja ukochana osoba poddawana jest leczeniu?

Ponieważ w tym roku święta dla wielu ludzi nie będą już takie same, a COVID-19 nadal się utrzymuje, wiele tradycji świątecznych, takich jak parady, przyjęcia i inne zajęcia, nie będzie miało miejsca w tym roku. Wiele rodzin będzie obchodzić święta wirtualnie - w czym Twój bliski może z łatwością uczestniczyć, będąc na leczeniu. Uczestniczenie w terapii uzależnień w tym sezonie wakacyjnym oznacza, że będą mogli być obecni i ich najlepsze ja w następnym sezonie wakacyjnym - kiedy tradycje i normalność powrócą w pełnym rozkwicie.

Dodatkowa korzyść: w tym roku unikną pokus, które zwykle towarzyszą świętom. W przyszłym roku będą mieli niezbędne narzędzia i wiedzę, aby stawić czoła tym pokusom.

Unikanie dodatkowej depresji

Ograniczenia COVID-19 i mało radosny okres świąteczny sprawiają, że depresja sięga zenitu. W rzeczywistości, ostatnie badania przeprowadzone przez naukowców z Boston University wykazały, że COVID-19 potroił wskaźnik depresji w Stanach Zjednoczonych.

Depresja może być pożywką dla uzależnienia od narkotyków lub alkoholu. Może również zwiększyć prawdopodobieństwo popełnienia samobójstwa.

Chociaż na początku pobyt w ośrodku leczenia uzależnień może nie wydawać się idealnym rozwiązaniem, pacjenci nawiążą więzi z innymi pacjentami, wezmą udział w zabawnych zajęciach świątecznych i nadal będą mogli widywać się z rodziną - czy to poprzez wirtualne spotkania, czy odwiedziny rodziny. Będą mieli również dostęp do terapeutów i doradców, którzy pomogą im w walce z depresją lub lękiem. Nie będą sami.

Inni użytkownicy przeczytali również:

Rodzice alkoholicy – jak wpływają na swoje dzieci? Czytaj więcej
Przymusowe leczenie alkoholików Czytaj więcej
Kto może wpaść w alkoholizm? Czytaj więcej