Prywatne Centrum Terapii Uzależnień "Koninki", Poręba Wielka 480, 34-735 Niedźwiedź
+48 18 331 72 50 kontakt@maciejzapala.pl
„Jeśli nie jesteś gotowy zmienić swojego życia, nie można Ci pomóc”

Czy wspierasz uzależnienie swojej ukochanej osoby?

Kiedy ktoś, na kim ci zależy, cierpi z powodu zaburzeń związanych z nadużywaniem substancji (SUD), instynkt może być taki, że zrobisz wszystko, co w twojej mocy, aby mu pomóc. Jednak, nawet przy najlepszych intencjach, można zrobić więcej szkody niż pożytku, jeśli pomoc, którą oferujesz jest rzeczywiście umożliwiając.

Umożliwianie. Co to w ogóle znaczy? Oznacza to, że nawet jeśli masz dobre intencje, oferując pomoc bliskiej osobie, która zmaga się z uzależnieniem, nieumyślnie utrwalasz problem.

Zachowanie sprzyjające jest często mylone z byciem wspierającym, a odróżnienie tego może być trudne. Aby pomóc Ci zidentyfikować, czy pomagasz czy szkodzisz bliskiej osobie z SUD, ten blog zagłębia się w temat umożliwiania i nazywa pewne znaki, że utknąłeś w niezdrowym cyklu, który przyczynia się do kontynuacji uzależnienia bliskiej osoby.

Pomagasz czy szkodzisz? Znaki, które świadczą o tym, że pomagasz

Nikt nie chce, by jego bliscy cierpieli. I właśnie dlatego rodzina i przyjaciele osób z zaburzeniami związanymi z nadużywaniem substancji mogą wpaść w pułapkę przymykania oka lub wkroczenia, aby ratować sytuację. Jednakże, omijając negatywne konsekwencje, możesz pozwolić bliskiej osobie na kontynuowanie destrukcyjnej ścieżki i umożliwić postęp i kontynuację choroby uzależnienia.

Rozpoznanie, czy tkwisz w schemacie pozwalania, jest kluczowe dla bezpieczeństwa i dobra wszystkich zaangażowanych. Aby pomóc, stworzyliśmy tę krótką listę kontrolną.

Najprawdopodobniej umożliwiasz uzależnienie swojej ukochanej osoby, jeśli:

  • Ukrywasz prawdę przed innymi lub usprawiedliwiasz osobę z SUD, kiedy jej uzależnienie powoduje problemyPrzedkładasz potrzeby bliskiej osoby i/lub uzależnienie nad swoje własne potrzebyDajesz jej pieniądze lub wspierasz finansowo jej SUDPomagasz jej wyjść z kłopotów, zamiast pozwolić jej uczyć się na konsekwencjach swoich działańZaprzeczasz, że coś jest nie tak lub że dana osoba ma SUDUwierzysz, że problem nie jest taki zły i że osoba z SUD może go sama przezwyciężyćObwiniasz siebie za problemy bliskiej osobyPrzekraczasz swoje wartości i uczciwość, lub odłożyć na bok własne interesy, aby uniknąć odrzucenia.

Jeśli możesz utożsamić się z jednym lub kilkoma z tych punktów, zrozum, że ranisz swoją ukochaną osobę, a nie pomagasz jej. Ale jest nadzieja. Możesz teraz przerwać ten cykl.

Jak przestać umożliwiać uzależnienie ukochanej osoby

Jeśli ustaliłeś, że umożliwiasz komuś z zaburzeniem nadużywania substancji, wiedz, że rozpoznając to zachowanie, zrobiłeś pierwszy krok w kierunku przerwania cyklu.

Teraz nadszedł czas, aby podjąć działania i dokonać zmian. Jedną z najbardziej kochających rzeczy, jakie możesz zrobić, jest pozwolić ukochanej osobie doświadczyć konsekwencji i zmierzyć się z rzeczywistością jej sytuacji. Wyznacz zdrowe granice i przestań pozwalać na kontynuowanie niezdrowego zachowania. Przykłady zdrowych granic to powiedzenie "nie" dawaniu pieniędzy i innego wsparcia finansowego (np. płacenie czynszu, kaucji, opłat adwokackich itp.) oraz ustalenie jasnych zasad dotyczących tego, czy i jak osoba ta może się z Tobą kontaktować. ) oraz ustalenie jasnych zasad co do tego, czy i jak mogą się z Tobą kontaktować. Będzie to prawdopodobnie trudne i być może będziesz musiał szukać pomocy i wsparcia.

Po ktoś z zaburzeniami nadużywania substancji twarz rzeczywistość swojej sytuacji, mogą one być bardziej prawdopodobne, aby szukać i przyjąć leczenie od wykwalifikowanych specjalistów. Recovery Centers of America oferuje wiele ścieżek leczenia i powrotu do zdrowia. Wyszkolony profesjonalista RCA może pomóc w ustaleniu, które podejście do leczenia jest odpowiednie dla Państwa bliskiej osoby.

  • Detoks monitorowany medycznieOdwyk stacjonarnyLeczenie ambulatoryjneLeczenie przez telefonLeczenie farmakologiczneLeczenie wspomagane farmakologicznieProgramy leczenia uzależnień

Nie zniechęcaj się, jeśli Twój bliski jest oporny na leczenie. Czasami potrzebna jest interwencja, aby otworzyć drzwi do wyzdrowienia. W RCA jesteśmy gotowi do pomocy osobom cierpiącym na zaburzenia związane z nadużywaniem substancji 24/7/365 i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić Państwa bliskiej osobie opiekę, której potrzebuje. Rozpocznij rozmowę już dziś, dzwoniąc do naszego zespołu pod numer 855-752-4084.

Inni użytkownicy przeczytali również:

Rodzice alkoholicy – jak wpływają na swoje dzieci? Czytaj więcej
Przymusowe leczenie alkoholików Czytaj więcej
Kto może wpaść w alkoholizm? Czytaj więcej