Prywatne Centrum Terapii Uzależnień "Koninki", Poręba Wielka 480, 34-735 Niedźwiedź
+48 18 331 72 50 kontakt@maciejzapala.pl
„Jeśli nie jesteś gotowy zmienić swojego życia, nie można Ci pomóc”

JAKI JEST ZWIĄZEK MIĘDZY MYŚLAMI A REAKCJAMI ORGANIZMU?

myśli a reakcje człowieka

Myśli również wpływają na fizjologiczne reakcje naszego ciała. Przypomnijmy sobie, kiedy ostatni raz czytaliśmy fascynującą książkę lub artykuł. Gdy wyobrażamy sobie opisywane sceny, nasze ciało też reaguje. Wyobrażenie sceny przerażającej może spowodować przyspieszone bicie serca. Wyobrażenie sceny romantycznej może wywołać w nas podniecenie.

wpływ myśli na reakcje człowieka

Ten silny związek między myślami a reakcją ciała wykorzystują, na przykład, lekkoatleci. Trenerzy wygłaszają inspirujące przemowy, które mają obudzić ducha walki w zawodnikach j podnieść w nich poziom adrenaliny. Olimpijscy pływacy i biegacze często mają sobie wyobrazić szczegółowo swój występ w zawodach. Badania wykazały, że u lekkoatletów, którzy angażują się w wizualizacje takich scen, występują niewielkie skurcze mięśni, będące echem rzeczywistych ruchów mięśni podczas występu.

Badania również udokumentowały wpływ, jaki myśli, przekonania i nastawienie mają na zdrowie. Na przykład, istnieją dowody, według których nastawienie osoby, która dowiaduje się, że ma raka, może mieć wpływ na długość jej życia. Jednym słowem, ludzie, którzy uważają, że diagnoza nowotworu jest wyrokiem śmierci, nie pozostają przy życiu tak długo jak ci, którzy inaczej widzą tę chorobę. Mimo że w przypadku chorych na raka, na długość ich życia ma wpływ wiele czynników, wydaje się, że myśli i przekonania mogą odgrywać bardzo ważną rolę.

LINDA: związek między myślami a reakcją organizmu

Gdy Linda odczuła przyspieszone bicie serca, pomyślała, że to zawał (rys. 2,1). Ta przerażająca myśl zainicjowała szereg reakcji fizjologicznych, w tym krótki oddech i fale potu. Płytszy oddech spowodował, te do serca trafiło mniej tlenu, zaczęło więc bić jeszcze szybciej. Mniej tlenu dopłynęło do mózgu, dzięki czemu Linda poczuła zawroty i pustkę w głowie.

napad paniki schemat

Rys. Napad paniki u Lindy                 

Linda zinterpretowała przyspieszone bicie serca i zawroty głowy jako kolejne objawy zawału. To sprawiło, że objawy te jeszcze bardziej się nasiliły. Początkowa i późniejsza myśl („mam zawał serca") sygnalizowały groźbę nadchodzącej szybko katastrofy. Reakcja organizmu na poczucie zagrożenia przerodziła się w napad paniki. Po jakimś czasie, gdy atak serca nie nastąpił, Linda zdała sobie sprawę, że wpadła w panikę i nie grozi jej żadne niebezpieczeństwo. Jej oddech i bicie serca stopniowo wróciły do normy.

Christine A. Padeshy Dennis Greenberger UMYSŁ PONAD NASTROJEM