Prywatne Centrum Terapii Uzależnień "Koninki", Poręba Wielka 480, 34-735 Niedźwiedź
+48 18 331 72 50 kontakt@maciejzapala.pl
„Jeśli nie jesteś gotowy zmienić swojego życia, nie można Ci pomóc”

Sześć najbardziej uzależniających narkotyków i ich skutki uboczne

W Stanach Zjednoczonych są miliony osób cierpiących na zaburzenia związane z używaniem substancji. Badanie przeprowadzone przez National Center for Drug Abuse Statistics na temat ogólnego używania narkotyków wykazało, że 31,9 mln (11,7%) populacji w wieku powyżej 12 lat używa obecnie nielegalnych narkotyków, a 20,3 mln osób przyznało się do występowania zaburzeń związanych z używaniem substancji w 2018 r.

Zaburzenia związane z używaniem substancji mogą prowadzić do przedawkowania i śmierci, a badanie wskazuje, że od 2000 r. ponad 700 tys. osób zmarło z powodu przedawkowania. Mimo że prezydent Obama zaproponował ustawy dotyczące epidemii używania opioidów i heroiny, pełne zajęcie się problemem nadużywania substancji i zapobieganie mu zaczyna się od wiedzy.

Rozumiejąc, jak działają najbardziej uzależniające narkotyki, jak wyglądają, jakie jest ryzyko uzależnienia i gdzie szukać pomocy, możemy dać jednostkom wiedzę, która pozwoli im zachować jasność, pomóc innym, którzy jej potrzebują, a nawet sami szukać pomocy.

Heroina

Heroina jest lekiem opioidowym produkowanym z morfiny - naturalnej substancji produkowanej przez mak. Lek ten występuje w postaci białego lub brązowego proszku, a także w postaci czarnej, kleistej substancji. Heroina może być wciągana, wędzona lub wstrzykiwana bezpośrednio do żył. Natychmiastowe efekty używania heroiny obejmują to, co osoby używające heroiny nazywają "pośpiechem". Na ogół towarzyszy temu uczucie ciepła, suchość w ustach i uczucie ciężkości w nogach i ramionach. Po początkowych efektach, użytkownicy zaczynają odczuwać senność, ponieważ ich funkcje umysłowe, tętno i oddychanie są spowolnione.

Heroina jest lekiem Schedule I, co zgodnie z ustawą o substancjach kontrolowanych (CSA) oznacza:

 • Narkotyk, substancja lub substancja chemiczna ma wysoki potencjał do niewłaściwego użycia;Narkotyk, substancja lub substancja chemiczna nie ma obecnie akceptowanego zastosowania medycznego w leczeniu w USA;Brak jest akceptowanego bezpieczeństwa stosowania leku, substancji lub substancji chemicznej pod nadzorem lekarza.

Statystyki używania heroiny pokazują, że ponad 300 000 osób w wieku powyżej 12 lat zgłosiło używanie heroiny, a przedawkowanie opioidów i heroiny na receptę wzrosło dramatycznie na przestrzeni lat. Objawy uzależnienia od heroiny są różne, ale mogą obejmować:

 • Narkotykowe akcesoria: Jak wspomniano powyżej, istnieje kilka różnych form heroiny i wiele sposobów jej zażywania. Zwróć uwagę na rury, łyżki, igły, folię aluminiową i gumowe rurki/elastyczne; Objawy fizyczne: Objawy fizyczne na ogół występują szybko i obejmują suchość w ustach, płukaną skórę, zwężone źrenice, zasypianie, spowolnienie oddechu, brak kontroli, swędzenie, wymioty, ślady po igłach i zaparcia;Zmiany w stylu życia: Heroina może powodować zmiany w zachowaniu i stylu życia. Zwróć uwagę na izolację społeczną/oderwanie się od przyjaciół i rodziny, brak higieny osobistej i wszelkie inne rzeczy, które mogą być nietypowe (np. noszenie długiego rękawa lub bluzy w gorące dni).

Jeśli zastanawiasz się, czy Twoja ukochana osoba potrzebuje leczenia heroiną, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na powyższe objawy i sięgnąć do nich. Jeśli interwencja się nie powiedzie, ale osoba chce szukać pomocy, zastanów się, co wiąże się z leczeniem uzależnienia od heroiny i gdzie można znaleźć centrum odnowy.

Kokaina

Kokaina jest lekiem neurostymulacyjnym wytwarzanym z liści roślin. Kokaina działa w obrębie układu dopaminergicznego, ale działa również jako inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny-noradrenaliny-dopaminy (SNDRI). Pozwala to mózgowi wziąć nadmiar serotoniny, noradrenaliny i dopaminy, aby utworzyć silny efekt euforii i stymulacji.

Kokaina może występować w dwóch formach: mydlanych kryształków i białego proszku. Kokaina i crack to dwa pojęcia, które często są stosowane zamiennie. Chociaż te dwie formy są bardzo podobne, istnieją różnice pomiędzy crackiem a kokainą. Nie ma różnic farmakologicznych; różnica dotyczy metod konsumpcji. Kokaina może być wciągana, połykana lub mieszana z wodą w celu stworzenia "wolnej bazy" do iniekcji, podczas gdy crack jest palony.

Kokaina jest lekiem z listy II, co według CSA oznacza:

 • Narkotyk, substancja lub substancja chemiczna ma wysoki potencjał do niewłaściwego użycia; Narkotyk, substancja lub substancja chemiczna ma obecnie dopuszczony do użytku medycznego w leczeniu w USA lub obecnie dopuszczony do użytku medycznego z poważnymi ograniczeniami; niewłaściwe użycie narkotyku, substancji lub substancji chemicznych może prowadzić do poważnego uzależnienia psychologicznego lub fizycznego i są uważane za niebezpieczne.

Według Krajowego Instytutu ds. Nadużywania Narkotyków zakres używania kokainy w USA jest stosunkowo stabilny od 2009 r., a prawdopodobieństwo spożycia tego narkotyku przez osoby dorosłe w wieku od 18 do 25 lat jest większe niż w jakiejkolwiek innej grupie wiekowej. Według tego samego badania niewiele mniej niż milion Amerykanów uznano w 2014 r. za uzależnionych od kokainy. Uzależnienia od kokainy mogą być trudne do rozróżnienia; poniżej przedstawiono niektóre z objawów używania kokainy:

 • Rozdwojeni uczniowie; Długie okresy czuwania; Utrata apetytu; Nadmierna pewność siebie; Nadmierne podekscytowanie; Paranoja; Cieknący nos lub częste wąchania; Biały proszek wokół nozdrzy; Problemy prawne; Brak lub spóźnienie w pracy; Problemy finansowe; Wahania nastroju; Drażliwość; Depresja.

Nikotyna

Nikotyna jest środkiem pobudzającym, który pochodzi z zakładu tytoniowego. Nikotyna działa na każdego w inny sposób, ale niektóre częste efekty po spożyciu to łagodna stymulacja, zwiększona częstość akcji serca, poprawa koncentracji, relaks, mrowienie, stłumiony apetyt i pośpiech w głowie. Istnieją różne sposoby spożywania nikotyny - można ją palić, żuć i odparowywać.

Mimo że nikotyna jest uważana za lek, nie jest ona regulowana ani klasyfikowana przez CSA. Według badania przeprowadzonego przez Centers for Disease Control and Prevention (CDC) używanie tytoniu jest główną przyczyną możliwych do uniknięcia chorób, kalectwa i zgonów w USA. W tym samym badaniu wyjaśniono, że nieco mniej niż 40 milionów dorosłych i 4,7 gimnazjalistów używa co najmniej jednego produktu tytoniowego. Jak wspomniano powyżej, uzależnienie od nikotyny może prowadzić do wielu różnych problemów zdrowotnych - w tym również:

Alkohol

Alkohol jest aktywnym związkiem chemicznym występującym w piwie, winie i innych twardych alkoholach, który może powodować odurzenie. Jest on klasyfikowany jako lek uspokajająco-hipnotyzujący. Kiedy jest spożywany w małych ilościach, może działać jako środek pobudzający. W przypadku spożycia dużych ilości może działać uspokajająco.

Tak samo jak nikotyna, nie ma rozkładu CSA alkoholu. Niezależnie od klasyfikacji, czynniki fizyczne i psychologiczne alkoholu są niezwykle uzależniające. Według faktów i statystyk dotyczących alkoholu zebranych w 2019 roku przez Narodowe Instytuty Nadużyć Alkoholowych i Alkoholizmu:

 • 85,6% osób w wieku powyżej 18 lat i więcej spożyło alkohol w pewnym momencie; 25,8% osób w wieku powyżej 18 lat i więcej zaangażowało się w nadmierne spożycie alkoholu; 14,1 mln osób w wieku powyżej 18 lat ma zaburzenia związane z używaniem alkoholu (AUD); 414 000 nastolatków (w wieku 12-17 lat) ma AUD; około 95 000 osób umiera rocznie z przyczyn związanych z alkoholem.

Skutki uzależnienia od alkoholu można podzielić na dwie kategorie:

 • Skutki krótkoterminowe: niewyraźna mowa, senność, zmiany nastroju/zachowania, zaburzenia koordynacji, niższa temperatura ciała, wymioty, zaciemnienia, utrata przytomności, śpiączka i śmierć; Skutki długoterminowe: zwiększona tolerancja, kardiomiopatia, arytmie, udary, wysokie ciśnienie krwi, tłusta wątroba, alkoholowe zapalenie wątroby, zwłóknienie, marskość wątroby, rak i osłabiony układ odpornościowy.

Barbiturany

Barbiturany są ośrodkowymi depresantami nerwowymi, które pochodzą z kwasu barbiturowego. Istnieje wiele różnych barbituranów; przykładami przepisanych nazw są Fiorina, Pentothal, Seconal i Nembutal. Są one tworzone w formie tabletek, mogą być rozłożone do wciągnięcia, lub wymieszać z wodą do wstrzykiwań.

Barbiturany są lekami z listy II, co według CSA oznacza, że są one stosowane w medycynie, ale mogą być bardzo uzależniające. Objawy stosowania barbituranów obejmują:

 • Zwiększona gadatliwość;Uniesienie;Zmniejszone zahamowanie;Upośledzony osąd;Wahania emocjonalne;Sedacja (użytkownicy mogą wydawać się zrelaksowani lub senni);Niewyraźna mowa;Brak koordynacji (użytkownicy mogą przewracać się często);Dezorientacja.

Istnieje niewiele badań dotyczących statystyk barbituranowych, ponieważ rząd federalny ograniczył do nich dostęp w 1970 roku, ale ich wykorzystanie nie jest czymś, co powinno być traktowane lekko. Ponadto po zmieszaniu z innymi narkotykami, takimi jak kokaina, heroina, metaamfetamina i opiaty, może to budzić obawy związane z przedawkowaniem. Skutki uboczne używania barbituranów mogą obejmować:

 • Mdłości; Ból brzucha; Wymioty; Śmierć; Zawroty głowy; Efekty lecznicze; Mdłości; Ból brzucha; Wymioty.

Benzodiazepiny

Benzodiazepiny - potocznie nazywane "benzosami" - są produkowane na receptę, które spowalniają centralny układ nerwowy. Typowe przykłady to Xanax, Valium, Klonopin, Librium i Ativan. Są one tworzone w formie tabletek, ale można je rozbić na roztwór do wstrzykiwań lub do wciągnięcia. Mogą być stosowane w stanach lękowych, skurczach mięśni, napadach, bezsenności, odstawieniu alkoholu, zespole napięcia przedmiesiączkowego i wielu innych problemach zdrowotnych.

Benzodiazepiny są lekiem Schedule IV, co, według CSA, oznacza:

 • Lek, substancja lub substancja chemiczna ma niski potencjał do niewłaściwego użycia i niskie ryzyko uzależnienia w porównaniu z substancjami z wykazu III; Lek, substancja lub substancja chemiczna ma obecnie akceptowane zastosowanie medyczne w leczeniu w USA.

Chociaż uważa się, że ryzyko jest mniej powszechne niż w przypadku innych substancji, uzależnienie od benzodiazepiny jest poważnym problemem, który rzeczywiście występuje. Badanie z Biblioteki Narodowej Medycyny dotyczące uzależnienia od benzodiazepiny pokazuje, że aż 44% osób przewlekle uzależnionych staje się uzależnionych. Objawy uzależnienia od benzodiazepiny obejmują:

 • Lęk;Depresja;Bezsenność;Wzrost tętna i ciśnienia krwi;Nadmierne pocenie się;Drżenia rąk;Halucynacje;Napady.

Opcje leczenia nadużywania narkotyków i alkoholu

Pierwszym krokiem do leczenia jest uświadomienie sobie, że ty lub ktoś, na kim ci zależy, ma zaburzenia związane z używaniem substancji. Rozmowa z kimś, kto nie wierzy, że ma zaburzenia związane z używaniem substancji lub kto nie jest gotowy do pomocy, może być trudna. Interwencja może w tym pomóc.

Dodatkowo, profesjonalne metody leczenia obejmują:

 • Detoksykacja monitorowana medycznie; Odwyk szpitalny; Odwyk ambulatoryjny; Leczenie telezdrowotne; Leczenie wspomagane lekami; Specjalne programy leczenia zaburzeń związanych z używaniem substancji.