Prywatne Centrum Terapii Uzależnień "Koninki", Poręba Wielka 480, 34-735 Niedźwiedź
+48 18 331 72 50 kontakt@maciejzapala.pl
„Jeśli nie jesteś gotowy zmienić swojego życia, nie można Ci pomóc”

Praktykowanie miłości do siebie w te Walentynki i nie tylko

Odwyk daje nam możliwość naprawienia relacji, które zostały przerwane w czasie naszego aktywnego uzależnienia, ale jedną z relacji, o której nie myślimy często podczas tego rozdziału odbudowy, jest relacja z samym sobą. Narkotyki i alkohol mogą działać jak bandaż, którego używamy, aby ukryć nasz wstyd i myśli o sobie, ale na odwyku nie możemy już uciekać od tych uczuć. Obraz, jaki mamy na swój temat, jest podstawą każdej decyzji, jaką podejmujemy, więc aby uczciwie przyjąć wyzdrowienie, musimy również przyjąć samych siebie.

Podążaj za tymi pomocnymi wskazówkami, aby zacząć praktykować miłość do samego siebie:

Wybacz sobie

Samowybaczenie nie oznacza, że zgadzamy się na zachowania, w które kiedyś byliśmy zaangażowani i zapominamy o wyborach, których dokonaliśmy podczas aktywnego uzależnienia. W najprostszym ujęciu, przebaczenie polega na uznaniu, że nie jesteśmy z natury złymi ludźmi, ale raczej popełniliśmy rozpoznawalne błędy i jesteśmy gotowi iść naprzód bez dalszego rozwodzenia się nad przeszłością.

Traktuj siebie tak, jak traktowałbyś ukochaną osobę

Pomyśl o tym, kiedy ostatnio popełniłeś błąd. Czy angażowałeś się w negatywną autotematykę? Czy rozwodziłeś się nad tym, co powinieneś był zrobić inaczej? Teraz pomyśl o tym, jak zareagowałbyś, gdyby przyjaciel lub ukochana osoba popełniła ten sam błąd. Czy potraktowałbyś ich w ten sam sposób, w jaki potraktowałeś siebie, czy też okazałbyś im współczucie i zrozumienie?

Prawda jest taka, że mamy naturalną skłonność do okazywania innym więcej życzliwości niż sobie. Następnym razem, gdy zaczniesz słuchać swojego wewnętrznego krytyka, zatrzymaj się i pomyśl, jak zareagowałbyś, gdyby te negatywne myśli i uczucia zostały wyrażone przez przyjaciela lub ukochaną osobę. Okaż sobie tyle empatii, ile ty byś okazał im. Każdy zasługuje na chwilę wytchnienia!

Praktykuj dbałość o siebie

Samoopieka nie jest czynnością skoncentrowaną na sobie - pomaga ona wspierać rozwój duchowy, poprawia nasze ogólne samopoczucie i jest istotnym elementem procesu zdrowienia. Kiedy myślimy o opiece nad sobą, często myślimy o kąpieli z bąbelkami pod koniec długiego dnia lub o pójściu na zakupy, ale opieka nad sobą to o wiele więcej - oznacza tworzenie zdrowych granic z innymi, dobre odżywianie się, wysypianie się i poświęcanie czasu sobie. Praktykowanie dbałości o siebie na odwyku jest nie tylko drogą do odnalezienia miłości do samego siebie, ale może też pozytywnie wpłynąć na twój nastrój, zmniejszyć zachcianki i prowadzić do innych jasnych i zdrowych wyborów.

Znajdź wsparcie

Na odwyku wiemy, że posiadanie systemu wsparcia jest kluczowe dla długoterminowego sukcesu. Wsparcie może pochodzić z różnych źródeł, takich jak terapeuta, usługi ambulatoryjne, przyjaciele, rodzina i rówieśnicy, którzy również są w trakcie odwyku, np. absolwenci RCA. Szukaj wsparcia u osób, którym naprawdę zależy na tobie, które mają optymistyczne podejście do życia i podobne cele. Gdy otaczamy się miłością i pozytywnym nastawieniem innych, może ono być bardzo zaraźliwe.

Recovery Centers of America's Alumni Association jest doskonałym miejscem do poszukiwania tych trzeźwych rówieśników. Z wirtualnych spotkań każdego dnia, i wolne miesięczne imprezy trzeźwy jest społeczność podobnie myślących osób czeka na objąć i zachęcić Cię podczas uczenia się kochać siebie.

Ponadto, 11 lutego Stowarzyszenie Absolwentów Recovery Centers of America będzie współpracować z Kirsten Johnson, prezenterką TEDx i autorką książki "The Heartgasm Revolution: A Mind Blowing Guide To Self Love", aby pomóc kobietom w odwyku znaleźć wolność poprzez 12 kroków, radykalną miłość do siebie i emocjonalną trzeźwość. Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak możesz nauczyć się lepiej kochać siebie, zarejestruj się tutaj.

Inni użytkownicy przeczytali również:

Rodzice alkoholicy – jak wpływają na swoje dzieci? Czytaj więcej
Przymusowe leczenie alkoholików Czytaj więcej
Kto może wpaść w alkoholizm? Czytaj więcej