Prywatne Centrum Terapii Uzależnień "Koninki", Poręba Wielka 480, 34-735 Niedźwiedź
+48 18 331 72 50 kontakt@maciejzapala.pl
„Jeśli nie jesteś gotowy zmienić swojego życia, nie można Ci pomóc”

Znaczenie pilnej potrzeby - Nie czekaj na rozpoczęcie leczenia uzależnień

Uzależnienie od narkotyków i alkoholu to potężne choroby, których nie należy brać za pewnik, ponieważ mogą one całkowicie wyprzedzić zarówno ciało, jak i umysł. Uzależnienie może przydarzyć się każdemu. Istnieje powód, dla którego uzależnienie jest schorzeniem przewlekłym, jest pod wpływem genetyki, można je leczyć, ale nie można go wyleczyć, a uzależnienie ma zarówno medyczne jak i behawioralne składniki, tak jak każda inna przewlekła choroba medyczna. National Institute on Drug Abuse wyjaśnia, że po rozpoczęciu nadużywania, struktura i funkcja mózgu są zmieniane, co powoduje zmiany, które utrzymują się długo po zaprzestaniu używania narkotyków.

Uzależnienie od narkotyków i alkoholu, jako choroba przewlekła, powinno być traktowane z ostrożnością i wytrwałością, podobnie jak inne choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, nadciśnienie lub astma. W przypadku długotrwałego problemu, krótkotrwałe rozwiązanie jest niczym więcej jak tylko opaską, którą należy wielokrotnie stosować ponownie. Choroba przewlekła, taka jak uzależnienie, wymaga więcej niż krótkotrwałej uwagi - wymaga długoterminowego planu i leczenia opartego na dowodach dostarczonych przez specjalistów przeszkolonych w zakresie uzależnień. Leczenie umożliwia ludziom walkę z niszczącym wpływem uzależnienia na ich mózg i zachowanie oraz odzyskanie kontroli nad własnym życiem.

Uzależnienie nie może być wyleczone, ale podobnie jak inne choroby przewlekłe, jest uleczalne. Wiele osób z problemami związanymi z uzależnieniami uważa, że muszą "trafić na dno", zanim zwrócą się o pomoc. Według artykułu A. Laudeta i współpracowników, osoby używające substancji odzyskiwanych mogą zdefiniować "uderzenie w dno" jako uświadomienie sobie, jak wiele straciły na nadużywaniu substancji (dom, zdrowie, przyjaciół, pracę, szacunek do samego siebie) i jak wiele więcej stracą, jeśli nie nastąpi drastyczna zmiana. Nie musisz popełniać błędu polegającego na czekaniu, aż trafisz na dno, aby szukać leczenia. Oto, co musisz wiedzieć: Rock bottom uderza mocno i to szybko. Nie czekaj do tego momentu, aby szukać i korzystać z leczenia.

Nie ma jednego rozwiązania lub leczenia, które działa dla wszystkich, ale uznanie, że twój narkotyków lub alkoholu jest poza kontrolą lub powodując problemy w życiu jest początek. A wejście do szpitalnego lub ambulatoryjnego programu dla osób uzależnionych od narkotyków i alkoholu jest dobrym sposobem, aby zacząć odzyskiwać kontrolę, zacząć zarządzać swoim uzależnieniem i rozpocząć drogę do powrotu do zdrowia. Niektórzy ludzie próbują rzucić nałóg na własną rękę lub, co gorsza, detoksykacja na własną rękę. Detoksykacja bez nadzoru lekarza jest niebezpieczna i rzadko prowadzi do sukcesu. W rzeczywistości wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że detoksykacja po spożyciu alkoholu lub środka uspokajającego może być śmiertelna. Sięgnięcie po pomoc, uzyskanie leczenia od profesjonalnego personelu medycznego, jest najlepszym sposobem na osiągnięcie trwałego powrotu do zdrowia.

Pamiętaj o zasadzie 21/90 - 21 dni zajmuje złamanie nawyku i 90 dni, aby zmiana ta była trwała. Narodowy Instytut Zdrowia stwierdził, że badania wskazują, iż większość osób z problemami uzależnień potrzebuje co najmniej 3 miesięcy leczenia, aby znacząco zmniejszyć lub zaprzestać używania narkotyków, a najlepsze rezultaty osiąga się przy dłuższym czasie leczenia. Nie oznacza to 3 miesięcy w programie lecznictwa zamkniętego, ale może miesiąc, a następnie co najmniej 2 miesiące w jakiejś formie leczenia ambulatoryjnego. Teraz, to może wydawać się długi czas zaczynać, ale jeżeli ty myślisz o co wisi w równowadze, czas jest warty to. Jako choroba przewlekła, wyzdrowienie z uzależnienia staje się procesem trwającym całe życie. Otrzymujesz leczenie, narzędzia i zasoby potrzebne nie tylko do osiągnięcia wyzdrowienia, ale do utrzymania go na całe życie.

W zależności od stopnia nasilenia uzależnienia, może okazać się konieczne przeprowadzenie detoksykacji w szpitalu rehabilitacyjnym z 24-godzinną opieką medyczną, a następnie leczenie w warunkach domowych, bez rozpraszania uwagi. Leczenie stacjonarne trwa zazwyczaj około 30 dni i obejmuje terapię indywidualną, grupową i rodzinną. Leczenie stacjonarne często kończy się leczeniem ambulatoryjnym, chociaż niektóre osoby mogą w tym miejscu rozpocząć swoją podróż w kierunku leczenia uzależnień.

Ambulatoryjne programy rehabilitacyjne są dostępne w różnych formatach i różnią się intensywnością, ale wszystkie formy zazwyczaj skupiają się na doradztwie, edukacji i budowaniu bezpiecznej, wspierającej sieci innych osób w okresie rekonwalescencji.

Aby naprawdę utrzymać impet w powrocie do zdrowia, najlepiej jest mieć system wsparcia taki jak Alkoholics Anonymous (AA) lub Narcotics Anonymous (NA). Grupy te zapewniają stałe wsparcie poprzez spotkania grupowe i współpracę z innymi osobami, które są zaangażowane w proces zdrowienia.

Amerykańskie ośrodki rehabilitacji oferują zarówno stacjonarne, jak i ambulatoryjne programy rehabilitacyjne oparte na dowodach naukowych, prowadzone przez specjalistów, którzy są przeszkoleni w zakresie medycyny uzależnień. Nasze programy i specjalistyczne usługi są dostosowane do potrzeb każdego pacjenta - bez względu na to, jak bardzo są one różne. W ramach naszej pełnej kontinuum opieki, placówki RCA i nasi specjaliści medyczni będą współpracować z Państwem w celu opracowania leczenia, które najlepiej wprowadzi Państwa na drogę powrotu do zdrowia.

Wyleczenie z uzależnienia od narkotyków i alkoholu może wymagać więcej niż jednego epizodu leczenia. Ważną lekcją jest to, że im dłużej pozostajesz na leczeniu i walczysz z chorobą uzależnienia, tym większe masz szanse na sukces z trzeźwością.

Jeśli uważasz, że ty lub ktoś z twoich bliskich ma problem z uzależnieniem od narkotyków lub alkoholu, nie czekaj, zwróć się o pomoc już teraz. Amerykańskie ośrodki rehabilitacji są czynne całą dobę, aby odpowiedzieć na pytania i pomóc Ci w podjęciu decyzji, które mogą zmienić ich życie na lepsze. Zadzwoń do nas pod numer 844-429-3795, aby uzyskać pomoc i leczenie, na które Ty lub Twoja ukochana osoba zasługujecie.