Prywatne Centrum Terapii Uzależnień "Koninki", Poręba Wielka 480, 34-735 Niedźwiedź
+48 18 331 72 50 kontakt@maciejzapala.pl
„Jeśli nie jesteś gotowy zmienić swojego życia, nie można Ci pomóc”

Jak wysoką dawkę zaleca lekarz?

Przemysł farmaceutyczny jest bardzo ważny i odgrywa kluczową rolę dla zdrowia i dobrego samopoczucia społeczeństwa. Od antydepresantów, przez środki przeciwbólowe, po nowe antybiotyki - mamy do wyboru wiele opcji, jeśli chodzi o zwalczanie nawet najbardziej uporczywych objawów.

Ale czy przy takiej obfitości leków pod ręką nie zażywamy ich za dużo?

Wzrasta liczba leków na receptę

Badania pokazują, że wzrasta zażywanie opiatów i leków na receptę. Twardym faktem jest to, że jako leki na receptę są przepisywane coraz częściej, nawet z uzasadnionych powodów, czyni je to bardziej dostępnymi.

Ten "wystrzałowy" efekt uderzenia we wszystkich oznacza, że ludzie z tendencjami do uzależnień, którzy normalnie nie szukaliby substancji uzależniającej, mogą otrzymać receptę na leki przeciwlękowe lub przeciwbólowe i uzależnić się przypadkowo.

Uzależnienie od narkotyków u nastolatków jest postrzegane inaczej

Omawiając narkotyki i alkohol ze swoimi dziećmi, większość rodziców zapomina wspomnieć o lekach na receptę. Są to leki - podawane przez licencjonowanego lekarza. Nie mogą być złe, prawda?

Nie do końca.

Leki na receptę mogą być tak samo uzależniające jak narkotyki uliczne i tak samo łatwo mogą spowodować przedawkowanie. Ten brak komunikacji i próżnia wiedzy oznacza, że kiedy nastolatki są naciskane do rekreacyjnego spróbowania leku na receptę, być może przez rówieśników, myślą, że nie może być zły, skoro przepisują go lekarze.

Alternatywnie, ten sam brak komunikacji może prowadzić nastolatków legalnie używających leków na receptę do innych celów, takich jak lęk lub nawet utrata wagi - bez zamiaru naćpania się - i uzależnienia się od nich.

Leczenie uzależnienia od leków na receptę

Na szczęście, zażywanie narkotyków i uzależnienie nie rosną bez konsekwencji. Wielu ludzi są kroki w górę, aby pomóc tym, którzy zostali złapani w burzy uzależnienia nadużywania leków na receptę.

Studenci Harvard Medical School rozpoznają dziury w swoim programie nauczania i starają się wypełnić je samodzielnie. Widzą problemy wynikające z przemysłu leków na receptę i starają się stawić im czoła.

Razem rzucają światło na problemy w dziedzinie medycyny i obszary, które wymagają poprawy. Posunęli się nawet tak daleko, że popierają nowe metody leczenia, które mogą uratować życie ofiarom przedawkowania.

FDA również robi postępy w leczeniu uzależnień. Niedawno zatwierdziła sześciomiesięczne leczenie uzależnienia od opioidów. Te małe pręty lecznicze są wszczepiane pod skórę. W ciągu następnych sześciu miesięcy, implanty zapewniają stałą dawkę leku buprenorfiny, który jest używany do leczenia uzależnienia.

Inni użytkownicy przeczytali również:

Rodzice alkoholicy – jak wpływają na swoje dzieci? Czytaj więcej
Przymusowe leczenie alkoholików Czytaj więcej
Kto może wpaść w alkoholizm? Czytaj więcej